Strona główna - WITAMY NA STRONIE Strona główna   Strona główna - WITAMY NA STRONIE Mapa strony   Strona główna - WITAMY NA STRONIE Kontakt  
Strona główna - WITAMY NA STRONIE RSS   Nasz portal jest jednoczesnie serwisem BIP

Strona główna / Aktualności / Podłączenia do kanalizacji zastąpiły szamba

Podłączenia do kanalizacji zastąpiły szamba

2015-10-08

W miejscowościach Cesarzowice i Juszczyn (gmina Środa Śląska) wybudowano 209 przyłączy do sieci kanalizacyjnej o łącznej długości ponad 3 km. Teraz ścieki zamiast do nieszczelnych szamb są tłoczone do miejskiej oczyszczalni ścieków. Nowe inwestycje wsparł finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zanim zainwestowano w przyłącza, Spółka Średzka Woda otrzymała unijną dotację w kwocie około 19 mln złotych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki tym pieniądzom zostało wybudowanych na terenie gminy blisko 40 km kanalizacji i zmodernizowana oczyszczalnia ścieków. Kanalizację wybudowano także w Cesarzowicach (blisko 4 km) i Juszczyn (ponad 2 km). Jednak Unia dopłaca do budowy kanalizacji tylko pod warunkiem, że po zakończeniu realizacji inwestycji wszyscy mieszkańcy objęci projektem zostaną przyłączeni do sieci. - Niewypełnienie tego warunku mogło skutkować koniecznością zwrotu części europejskiej dotacji – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Za przyłączenie się do nowej sieci powinni zapłacić mieszkańcy. Ci jednak, przyzwyczajeni przez lata do korzystania z szamb, nie spieszą się ze spełnieniem tego obowiązku. Tak było też i w gminie Środa Śląska. Rozwiązaniem tego problemu okazało się wsparcie udzielane przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Beneficjenci, którzy do połowy br. roku złożyli w Funduszu wnioski, mogli pozyskać dofinansowanie na budowę podłączeń budynków do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. Z oferty WFOŚiGW we Wrocławiu skorzystała m.in. spółka Średzka Woda, pozyskując na przyłącza w Cesarzowicach i Juszczynie ponad 258 tys. złotych. Samorządowcy odetchnęli - unijny warunek został spełniony.

Warto przypomnieć, że projekt budowy kanalizacji i modernizacji oczyszczalni ścieków, zrealizowany przez spółkę Średzka Woda jest jednym z kilkudziesięciu zadań, które otrzymało unijne dofinansowanie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu obsługuje aktualnie na Dolnym Śląsku 49 projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Ich łączna wartość wynosi ponad 950 mln złotych. Unijne dofinansowanie wynosi około 450 mln zł. Zakończono już budowę ponad 350 km kanalizacji. WFOŚiGW we Wrocławiu jest aktywnym partnerem dolnośląskich beneficjentów, którym zapewnia nie tylko finansowe, ale także merytoryczne wsparcie. Na obecnym etapie wdrażania projektów WFOŚiGW we Wrocławiu m.in.: rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji, przekazuje środki unijne i monitoruje efekt ekologiczny.

Fot. Spółka Średzka Woda

Ostatnio zmodyfikował: Robert Borkacki (2015-10-08 07:10:16)
Opublikował: Robert Borkacki (2015-10-08 07:10:16)

Szukaj:

 

Biuletyn